Duyuru

Collapse
Henüz duyuru yok

Teknik Analiz-2

Collapse

Unconfigured Ad Widget

Collapse
X
 • Filtreleme
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Teknik Analiz-2

  Teknik Analiz


  Hisse senedi piyasalarında fiyat bir konsensusu ifade eder. Satıcının satmayı, alıcının almayı kabul ettiği fiyat, her bir işlem gününde fiyatın oluşmasını sağlar.

  Teknik analizin açıklaması çok basit bir gerekçeyle yapılabilir : Herkesin bir gece içinde hafızasını kaybettiğini varsayın. Ertesi gün herhangi bir işlem limiti olmaksızın hisse senetlerinin fiyatlarının serbestçe oluştuğunu düşünün. Yeni işlem gününde oluşacak fiyatların bir önceki günden çok farklı olacağına, bir çok hisse senedinin bir önceki güne göre aşırı fiyat değişimlerine uğrayacağına şüphe yoktur. O halde teknik analizin temel gerekçesi, tartışmasız bir gerçeğe dayanır : Her bir işlem gününde oluşan fiyat, daha önceki işlem günlerinde oluşan fiyatların bir sonucudur.

  O halde fiyatın herhangi bir işlem gününden sonraki günlerde ne yönde ve hangi hızla hareket edeceğini tahmin edebilmek için, daha önceki günlerdeki fiyat hareketlerinin incelenmesi gerekir. Ancak bu, sanılandan çok daha uzun ve zahmetli süreçtir. Herşeyden önce, fiyatın değişim hızının, değişim yönünün ve ilerlediği yöndeki gücünün hesaplanabilmesi gerekir. Bir sonraki aşamada, hisse senedi talep edenlerle, hisse senedi arz edenlerin gücünün incelenmesi, hisse senedi arzı ile hisse senedi talebinin dengelendiği, ya da dengelenmesi muhtemel seviyelerin incelenmesi gerekir. Son olarak, fiyatların ilerlemekte olduğu yöndeki dinamiklerin araştırılması ve bu dinamiklerin gelecek günlerde ne yönde ve ne kadarlık bir değişim potansiyeli taşıdığının araştırılması gerekir.

  Yukarıda anlatılanları teknik analiz terimleri ile izah etmek gerekirse, teknik analist, trendleri, bu trendlerin gücünü, trend içerisinde momentumu, hız değişimini, talebin ve para girişinin gücünü, destek ve dirençleri analiz eder, piyasa oynaklığını ölçer ve gelecek günlere yönelik tahminlerini bu tip bir analize dayandırır.

  Analizin derinliği, gelecek günlere yönelik tahminlerin tutarlılığını da arttırır. Hisse senedinin "uygun" alım ve satım yerlerini tespit etmek, riski azaltmayı ve doğru zamanda piyasada olmayı, tehlikenin büyüdüğü dönemlerde de piyasa dışında kalmayı mümkün kılar.

  Bu nedenle teknik analist, karmaşık bir dil kullanır ve kullanmak zorundadır. Teknik analistin inceleme alanı, trend çalışmasından, talep analizine, para akış parametrelerinin incelenmesinden, momentum analizine, destek ve dirençlerin hesaplanmasından, bu destek ve dirençlerin gücünün ölçülmesine, oynaklığın analizinden, gerektiğinde dönemsellik ve standart sapma incelenmesine kadar geniş bir çerçeveyi içerdiğinden iyi bir teknik analist, incelediği hisse senedinin ya da piyasanın doğru görünümünü belirlemek zorundadır.

  Teknik analistin özenle ve önemle üzerinde durması gereken bir diğer konu, bir veya birkaç günlük -ya da haftalık- bir fiyat hareketinin belirleyici bir fiyat hareketi mi, yoksa daha önceki günlerde etkisini gösteren bir fiyat hareketine bir tepki mi olduğunun tespit edilmesidir. Piyasa dönmüştür, ya da dönmüş görünmektedir. Ancak fiyat değişiminin birkaç gündür (ya da haftadır) ilerlemekte olduğu yönde daha ne kadar ilerleyeceğinin doğru tahmin edilebilmesi için, teknik analistin değişimin gerçekleşmekte olduğu yönde analizini gözden geçirmesi gerekir.

  O halde yukarıda sözü edilenleri nasıl bir çerçevenin içine oturtmak gerektiğini toparlamaya çalışalım :

  1. Trend analizi : ROC, MACD, Aroon, DMI, VHF, regresyon analizleri
  2. Momentum analizleri : Momentum, RSI, CMO
  3. Destek ve dirençler : Gann, yatay destek ve direnç seviyelerinin tespiti, trend kanalları, quadrant ve fibonacci çalışmaları.
  4. Talep ve para akış analizi : Demand Index, MFI, OBV
  5. Oynaklık analizi : Chaikin's volatility, Congestion Index
  6. Formasyonlar : Devam ve dönüş formasyonları : Üçgenler, omuz baş, ikili dip ve ikili tepe formasyonları, fiyat boşlukları, takozlar

  Bu listeyi ve analizin her bir aşamasında kullanılacak yöntem, gösterge ve teknikleri uzatmak mümkündür. Buradaki seçim, analistin titizliğine ve ulaşmak istediği kesinliğe bağlı olarak değişir. Dünyanın en iyi teknik analiz programı kabul edilen Meta Stock programının 50'nin üzerinde gösterge içermesi ve bu göstergelere, analistlerin bulduğu veya üzerinde çalıştığı onlarca göstergenin dahil olmasının, çizgi çalışmalarının binlerce sayfalık kitapların konusu olmasının, formasyonların hayatın sayısız çeşitliliği içinde onlarca değişik biçim göstermesinin (T. Bulkowski'nin Encyclopedia of chart patterns kitabında 47 adet formasyon, tüm ayrıntılarıyla ve yaklaşık 650 sayfada inceleniyor) ve örneğin T.A. of Stocks and Commodities dergisinin her ay 100'ü aşkın sayfasının yüzlerce makale içinden titizlikle seçilmesinin nedeni, teknik analizin sanılanın aksine oldukça karmaşık bir analiz tekniği olmasından kaynaklanıyor.

  Bunlara teknik analizin çok özel tekniklerini de (Gann, Elliot dalgaları, Fibonacci teknikleri, vs) dahil ettiğinizde liste daha da uzuyor.

  Bu geniş perspektifin içinde teknik analistin seçimi, yukarıda da belirtildiği gibi, titizliği ve ulaşmaya çalıştığı kesinlik derecesine bağlı. Peki, bütün bu çalışmanın sonucu ulaşılacak tahminin kesinlik derecesinin boyutu nedir ? Ne yazık ki bu sorunun cevabını %100 olarak vermek mümkün değil. Bu, teknik analistin ulaşmaya çalıştığı sonuç ta değil zaten. Çünkü teknik analistin amacı, yarın (ya da bu haftasonu, ya da bu ay sonu, ya da önümüzdeki 6 ay içinde) ULAŞILACAK seviyeyi tespit etmek değil. Teknik analiz, sadece ve sadece en olası hareketi, kritik seviyeleri ve fiyat hedeflerini, olası trend dönüşlerinin gerçekleşebileceği seviyeleri ve bu seviyelerden dönüş hızını tespit etmek için kullanılır. Teknik analistin iddiası kahinlik değil, ancak bilimsellik olabilir. Teknik analist duyumlarla, haberlerle, senaryolarla değil, sayılarla ve fiyat değişim hızları ve yönü ile ilgilidir. Şu veya bu şahsın ya da grubun şu veya bu büyüklükte bir arz veya taleple piyasada görüneceği zamanın tahmini teknik analistin ilgi alanı içinde değildir. Teknik analist piyasayı oluşturan oyuncularla değil, piyasanın kendisi ile ilgilidir. Teknik analist için en şaşmaz gösterge, güvenilir kaynaklar, ya da tüyolar değil, piyasanın dilidir. Teknik analist piyasanın dilinin hiçbir zaman basit olmadığını bilir, bu nedenle de piyasayı ifade etmek için basit bir mantık kullanmaz ve dili de basit değildir.
  Yazdıklarımın hiç biri yatırım tavsiyesi değildir.Verdiğim bilgiler sadece kişisel görüş ve deneyimlerimden derlenmiş olup, sadece kendi kararınızı verirken düşünmenize yardımcı olmak amacıyla yazılmıştır. Bunlara göre hareket etmek sizi zarara beni de sorumluluk altına sokabilir, böyle bir durumda da hem siz hem de ben üzülürüz..

  sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹiq ؛ɐp ɐpunloʎ ʎǝs ɹǝɥ iʞuɐs

 • #3
  Cevap: Teknik Analiz-2

  Çok Teşekkürler

  https://twitter.com/misisipi1923
  #BorsaOfisi

  Yorum yap


  • #4
   teşekkürler

   Yorum yap


   • #5
    teşekkürler , emeğinize sağlık

    Yorum yap

    Unconfigured Ad Widget

    Collapse

    Neler Oluyor

    Collapse

    Şu anda 1 kullanıcı aktif olarak bulunuyor. Bunlardan 0 üye 1 ziyaretçidir..

    Şimdiye kadar aynı anda 15,412 kullanıcı 14-09-2018 tarihinde saat 14:58 içinde çevrimiçi oldu.

    Hazırlanıyor...
    X