Duyuru

Collapse
Henüz duyuru yok

William Delbert Gann ve Gann Açıları ve Çizgileri

Collapse

Unconfigured Ad Widget

Collapse
X
 • Filtreleme
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • William Delbert Gann ve Gann Açıları ve Çizgileri

  William Delbert Gann


  6 Haziran 1878 yılında Lufkin TX de dünyaya geldi.Piayasalardaki deneyimine 1902 yılında 24 yaşındayken başladı. 1908 yılında New York'a yerleşti ve burada bir aracı kurum açtı. Daha sonra emekli olarak Florida'ya döndü ve bir danışmanlık firması kurarak teorilerini anlatmaya başladı. Böylece teorileri gerçek hayatta uygulanmaya başlamıştı.Bu süre içerisinde Gann birçok kitapa imza attı ve birçok yerde yazıları yayımlandı. 14 Haziran 1955 yılında yaşamını yitiren araştırmacı ve iyi bir piyasa analisti olan W.D.Gann geriye kendi adıyla anılan teknik analiz metodunu bıraktı.

  GANN BAKIŞIYLA 28 ALIM-SATIM KURALI
  1) Hiçbir zaman sermayenizin %10 undan daha fazlasını birgün içerisinde riske atmayın.
  2) Herzaman için bir zarar kesme noktanız olsun.
  3) Hiçbir zaman sermayenizden fazla alıp satmayın.
  4) Hiçbir zaman karınızın zarara dönüşmesine izin vermeyin.
  5) Trendin yönünden ve gücünden emin olmadığınız durumlarda piyasadan uzak durun.
  6) Zarara girildiği anda piyasadan çıkın,zarardayken daha fazla miktarı piyasaya sokmayın.
  7) Aktif piyasalarda veya senetlerde hareket edin.
  8) Riskinizi hem piyasalara hem de hisse senetlerine eşit dağıtın.
  9) İyi bir nedeniniz olmadıkça pozisyonunuzu kapatmayın.
  10) Kazançlarınızı ayrı bir hesapta tutun.
  11) Hiçbir zaman aşırı hırs ile kar etmeyi amaçlamayın
  12) Hiçbir zaman piyasadan dikkatiniz kaybolduğu için çıkmayın veya beklemekten sıkıldığınız için piyasaya girmeyin.
  13) Pasiften alış yerine aktiften almayı tercih edin.
  14) Maliyet düşürmeyin
  15) Ufak kazançlar elde etmek için büyük zararlara izin vermeyin.
  16) Pozisyon aldıktan sonra zarar kesme noktanızı ihlal etmeyin.
  17) Piyasaya çok sık giriş çıkışlardan çekinin.
  18) Her iki yöndede para kazanmaya eğimli olun.
  19) Hiçbir zaman senetin pahalı veya ucuz olduğu için alım satım yapmayın.
  20) Direnç seviyelerini ve bölgelerini geçtiğini gördüğünüz senedi kademeli olarak almaktan çekinmeyin.
  21) Güçlü trend içinde olan senetleri kademeli olarak alın.
  22) İyi bir sebebiniz olmadan pozisyon değiştirmeyin.
  23) Zarar etmekte olduğunuz pozisyonda kurtarmaya çalışmayın zarar kesin.
  24) Uzun dönemli kazanç ve kayıpların hemen ardından işlem yapmayın.
  25) Tepe ve Dip avcısı olmayın.
  26) Bilgisine güvenmediğiniz insanın tavsiyelerine kapılmayın.
  27) İlk zararınızdan sonra pozisyonunuzu azaltın;kesinlikle arttırmayın.
  28) Piyasaya yanlış bir zamanda girmeyin ve çıkmayın; veya doğru bir zamanda girip yanlış bir zamanda çıkmayın. Bu hatayı ikiye katlamak demektir.

  W .D. Gann bilginin; iyi bir teknik analizin temeli olduğuna inanıyordu. Henüz analist kariyerinin başlangıcında olan bir kimsenin analiz yöntemlerini ve metotlarını ilk kaynak olabilecek, her gün piyasalarda bu yöntemlerin uygulama alanlarında başarılı olan uzmanlardan öğrenilmesi gerektiğini savunuyordu. Bir oyun planı geliştirildiğinde bu oyunun kurallarına uyulması ve gerektirdiklerinin uygulanması gerekir. Bilgi ve disiplin bu oyunun ilk aşamasını; zarar kesme seviyesi ise ikinci aşamasını oluşturur. "Hiçbir zaman bedeli ödenmeden bir şeyler elde edemezsiniz. İstediğiniz şeye ya para, ya zaman ya da bilgiyle sahip olabilirsiniz."Gann bu söylemi başarının tek anahtarı olarak kabul etmiştir. Gann metotlarının birçoğu günümüz de kullanılmakta ve faydalanılmaktadır.

  Gann, metotlarında başarılı olduğu kadar insanların psikolojik yapıları gereği piyasadaki davranışlarının sırrını da araştırmıştır. İnsanların alış yaparken yüksek fiyattan satış yaparken ise düşük fiyattan işlem yap*****rını görmüştür. Buna çare olarak geliştirdiği disiplinli ve sistemli metotları sayesinde insanlara piyasaya gerektiği zaman girip çıkmayı öğretmiştir.

  Uyguladığı yöntemler ve metotlar sayesinde piyasadaki yatırımcıların umut ve korkuyla işlem yapmaları yerine güvenli ve zamanlı alım yapmalarını sağlamıştır. İnsanlar güçsüz varlıklardır. Öyle olmaya da devam edeceklerdir. Hisse senetleri piyasaları insanlarda var olan enerji ile hareket etmektedir. İnsanoğlunun sabit değişmez alışkanlıkları; her bireyin uyguladığı kendine özgü metotları ve yöntemleri piyasayı yönlendiren bir güç olmuştur. Birçok insanın bir araya geldiği bu mücadele ve zorluklarla dolu ortamda (toplulukla) sürüyle hareket etmek kişiyi yanlışa sürükleyecektir. Her zaman çoğunluğun aksi yönünde pozisyon alınmalı, çoğunluk yorgun düştüğünde devreye girilmelidir. İnsan psikolojisi öğrenilmesi gereken mutlak bilimlerden biridir. İnsanın doğasını anlamak çoğunluğun ne zaman havlu atacağını bilmek için mükemmel bir ipucudur.

  %50 Geri alma kuralı: %50 geri alma çizgisini kullanmak bir bilimden çok sanattır. Bu sanatın en önemli bölümü ne zaman en uygun şekilde kullanılabileceğidir. Özünde tepe ve dip avcılığı yoktur. Amaç, oluşumları tanıyabilmek ve bu oluşumlardan faydalanabilmektir. Bunun için grafiklerin bizi yönlendirmesine izin vermeli ve trendin yönünde hareket etmeliyiz. Trendin yönünde hareket edilmesi ciddiye alınması gereken bir kuraldır çünkü insan psikolojisiyle oluşan yapılar içinde hareket edilmektedir. Sonuç olarak trendin yönünde gözle görülür bir değişme olmadıkça pozisyon değiştirilmemelidir.

  Fiyatların geri alma bölgelerinin dışında kapanışlar yapması,ilk destek ve direnç seviyelerinin test edimesinden sonra olası trend dönüşlerinin habercisidir. Fiyatların genellikle bir önceki hareketin yaklaşık %45-50'sini geri aldığı görülmüştür. Fiyatların %50 geri alması beklenmemeli bu seviyeye yaklaşılınca pozisyon kapatılmalıdır.

  -Boğa piyasalarında; dip seviyesi bir sonraki hareketle birlikte tespit edilmelidir.
  -Düzeltme başlamadan önce en belirgin tepe seviyesi belirlenmelidir.
  -Belirlenen en düşük seviyeyi en yüksek seviyeden düzeltme başlarken çıkartılmalıdır.
  -Aradaki farkın %50 ile çarpılması sonucunda düzeltmenin ne kadar süreceği bulunmalıdır.
  -Bulunan bu farkın en tepe noktadan çıkartılmasıyla düzeltmenin nerede son bulacağı hesaplanmalıdır.

  Böylece %50 geri alma seviyesinin ne kadarlık bir düzeltmeye destek olacağı dip ve tepenin oluşumundan hemen sonra tespit edilmiş olur.%50 geri alma kuralı uygulanırken düzeltmenin %63 %75 ve %100 geri alma olasılıkları olduğu unutulmamalıdır. Zarar kesme seviyesi %66 geri alış bölgesine koyulmalıdır. Bu şekilde alt dereceli bir düzeltme hareketinin yerine bir trend oluştuğu geç kalınmadan tespit edilmiş olunur. Bu yöntem sizi psikolojik olarak ve sistematik olarak piyasadan uzaklaştırmanın iyi bir yoludur.

  Gann ayrıca fiyat zaman ve model üçlüsünden zamanla ilgili araştırmalar yapmıştır. Bunun sonuçları şöyle; Her bir sene daha küçük ve takip edilebilir zaman dilimlerine ayrılır. Bu zaman dilimleri kendi aralarında matematiksel ilişki içerisindedir ve dip ve tepeleri belirlerler. Gann 3 zaman dilimine önem vermiştir.Bunlar:

  -Ana tepe ve diplerin oluştuğu tarihten yola çıkılarak bu zaman seviyelerinden bir sene sonraki dönemlerin önemli olduğu;
  -Ana tepe ve dip oluşumunun ardından ay sonra yeni bir dönüş olabileceğini belirtmiştir.
  -Fiyatlardaki tepki niteliğindeki veya trend özelliğindeki hareketlerin 10-14 gün arasında olabileceğini bunun dışına sarkmalarda ise 28-30 gün arasının beklenmesi gerektiğini söylemiştir.

  Zaman döngüleri üzerinde çalışırken belirlenen zaman hedefi geçildiğinde dikkatli olunması ve yeni bir trendin beklenmesi gerekir. Güçlü çıkışlar her zaman uzun süren taban oluşumlarının ardından gelir. Zaman hedefleri olarak;tepe ve diplerin 49 gün(7 hafta) veya 45 gün de oluşmasını beklenmelidir. Bu süre bir yılın sekizde biridir. Neden sekize bölündüğünü ve bu seviyelerin fiyat ve zaman hedefi olarak belirlendiğini birazdan açıklamaya çalışacağım.Bu sürede oluşmayan tepe ve diplerin daha uzun bir süre içinde yani 90-98 gün veya 120-135 gün arasında oluşması beklenmelidir. Ayrıca tepe ve diplerin ardından geçen bir iki ve üç sene zaman hedeflerine de dikkat edilmesi gerekir.

  Gann Açıları ve Çizgileri

  Gann açıları ve Gann çizgileri destek ve direnç bölgelerinin hesaplanmasında kullanılan bir teknik analiz arcıdır.Aşağıda bu bölgelerin hesaplanması ve bu metodun uygulanması üzerinde durulacaktır.. Gann 1x1 en önemlisi olmak üzere 9 özel açı belirlemiştir.

  1 x 8 = 82.5 derece
  1 x 4 = 75 derece
  1 x 3 = 71.25 derece
  1 x 2 = 63.75 derece
  1 x 1 = 45 derece
  2 x 1 = 26.25 derece
  3 x 1 = 18.75 derece
  4 x 1 = 15 derece
  8 x 1 = 7.5 derece

  Gann' a göre 1 x 1 trend çizgisinin altında ayı piyasası üzerinde ise boğa piyasası geçerlidir.

  Pivot Noktası: Fiyatlar belirli bir seviyeye yükseldiğinde ya bir düzeltme başlatarak veya trendin yönünde değişiklik meydana gelerek yön değiştirirler. Yönün değiştiğinden emin olunduğunda oluşmuş olan tepe seviyesi bir pivot noktasıdır.Aynısı dip dönüşlerinde oluşan dip seviyesi içinde geçerlidir.  Fiyat Boşluğu: Belirlenen iki pivot noktası arasında sert veya inişli çıkışlı fiyat hareketlerinin oluşturduğu bölgedir.

  Örneğin yukarıdaki grafikte DJIA'nın dip 786 tepe 876 pivot noktaları arasındaki fiyat boşluğu görülüyor. Benzer iki örnek aşağıdaki grafiklerde de görülüyor.  a)Oluşmuş Destek/Direnç Seviyeleri.
  b) Oluşmuş Destek/Direnç seviyeleri baz alınarak oluşacak destek/direnç seviyeleri. Alıcı ve Satıcıların piyasadaki hareketleri sonucu fiyatlar genellikle bazı bölgelerde dengelenir. Bu bölgeler destek ve dirençlerin oluşacağı seviyelerdir. Oluşan destek ve dirençler ileriki hareketlerde fiyatlar üzerinde yükseliş ve düşüşte engelleyici etki yaparlar. Bu seviyelerin bilinmesi sonucu Gann metoduyla gelecekteki destek ve direnç seviyeleri hesap edilebilir.

  Gann çizgileri oluşmuş detek ve direnç seviyelerinden yola çıkarak ilerki dönemde fiyatın sıkışacağı bölgeleri hesaplamada kullanılır. Aşağıda iki pivot noktasıyla oluşturulmuş bir fiyat boşluğu arasında çizilebilen, gann çizgileri görülmekte.  Gann açıları ve Gann çizgileri arasındaki bölgelere sıkışarak hareket eden Dow Jones Endeksinin fiyat grafiği görülmekte .
  Yazdıklarımın hiç biri yatırım tavsiyesi değildir.Verdiğim bilgiler sadece kişisel görüş ve deneyimlerimden derlenmiş olup, sadece kendi kararınızı verirken düşünmenize yardımcı olmak amacıyla yazılmıştır. Bunlara göre hareket etmek sizi zarara beni de sorumluluk altına sokabilir, böyle bir durumda da hem siz hem de ben üzülürüz..

  sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹiq ؛ɐp ɐpunloʎ ʎǝs ɹǝɥ iʞuɐs

 • #2
  GANN ÇİZGİLERİ GANN AÇILARI  Yukarıdaki grafiklerde Gann Çizgilerinin ve Gann Açılarının nasıl kullanıldığı görülmektedir. Öncelikle yapılması gereken bir dip ve tepe noktalarını oluşturan pivot seviyelerini tespit etmek ve aradaki fiyat boşluğunu belirlemek. Fiyat boşluğu olarak adlandırılan fiyat hareketi inişli çıkışlı birçok hareketin ardından Elliott Modellerinde de çok sık rastladığımız fraktallar oluştururlar .İşte bu yapılar arsındaki geri alış, destek ve direnç seviyelerini belirlememizde Gann çizgileri ve Gann açıları yardımcı olur.  Üstteki çalışmada iki pivot noktası arasında belirlenmiş bir fiyat boşluğu ve bu fiyat boşluğunun Gann Çizgileri ile bölünmüş olduğu görülüyor. Dip noktasından çizilen Gann açıları aşağı yönde ilerleyecek hareketin yani geri çekilmelerin nerelerde destek bulacağını tayin etmemize yarıyor. Tepe noktasından çizilen Gann açısı ise yukarı yönde gelişen hareketin hangi bölgelerde dirençlerle karşılaşabileceğini gösteriyor.  Düşüşe bir tepki olarak gelişen hareketi incelemek amacıyla çizilen Gann Açıları grafik 9 da görülmektedir.Öncelikle direnç olabilecek Gann Açılarından A1 in ne kadar net bir direnç olarak çalıştığına dikkat etmek gerekiyor. Ardından ise destek görevini üstlenen Gann açılarının fiyatları taşımaya çalıştığı görülüyor.

  Grafik 10 da ise çok farklı bir durum yok. Dip ve Tepeden çizilen Gann Açılarının fiyatları belirli bölgelerde sıkıştırdığı ve sürekli köşegenlere doğru hareketin devamına işaret ettiği görülüyor.  Gann Metodu ile birlikte farklı analiz yöntemlerinin kullanılması fayda sağlayacağından üstteki grafik Relatif Güç Endeksi göstergesinin Gann Açıları ile kullanılışını göstermektedir.Ulaşılan destek ve direnç seviyelerinde fiyatların iç dinamikleri RSI ile ölçülerek yeni trend çizgilerine yönelip yönelemeyeceği test ediliyor.
  Yazdıklarımın hiç biri yatırım tavsiyesi değildir.Verdiğim bilgiler sadece kişisel görüş ve deneyimlerimden derlenmiş olup, sadece kendi kararınızı verirken düşünmenize yardımcı olmak amacıyla yazılmıştır. Bunlara göre hareket etmek sizi zarara beni de sorumluluk altına sokabilir, böyle bir durumda da hem siz hem de ben üzülürüz..

  sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹiq ؛ɐp ɐpunloʎ ʎǝs ɹǝɥ iʞuɐs

  Yorum yap


  • #3
   Gann Geometrik Açıları

   William D. (W.D.) Gann (1878-1955), yüzyılımızın ilk yarısında efsanevi bir hisse senedi işlemcisiydi. Elli yıllık iş yaşamında, işlemlerinde başarıyla kullandığı matematiksel ve geometrik ilkelerin kusursuz ve benzersiz bir bileşimini geliştirdi. İş yaşamının ikinci yarısında, kendi yöntemini yazmaya ve öğretmeye başladı.

   Gann'in yaklaşımı fazlasıyla karmaşıktır ve kavranabilmesi de çok kolay değildir. Gann'in çalışmalarının büyük bölümü geleneksel grafik kavramlarına dayanır. O, gelecekteki direnç ve destek bölgeleri olarak tarihsel zirvelere ve tabanlara büyük önem veriyordu. Kırılan bir direncin destek ve kırılan bir desteğin de direnç haline dönüştüğünü özellikle vurguluyordu. %50 geri-çekilmeye çok fazla inananlardandı. Orijinal düşüncelerinden bazıları; kardinal kareler, fiyat ve zamanın karelerinin alınması ve geometrik açılar, idi.

   Kardinal kare, bütün zamanlar içinde işlem görülen en düşük fiyattan ileriye doğru sayım yapılarak gelecekteki destek ya da direnç seviyelerine ulaşabilme yöntemiydi. Başlangıç fiyatı karenin merkezine yerleştirilir ve her bir yükselen fiyat saat yönünde olacak şekilde kareye yerleştirilir. Karenin "kardinal-haçı" bölümüne düşen sayılar (merkezde birleşen düşey ve yatay çizgiler), gelecekte muhtemelen destek ya da direnç seviyeleri olacaklardır.

   Çember, üçgen ve kare Gann'i çok etkileyen geometrik biçimlerdi. Bir çember yüzeyini oluşturan 360 derece onun çalışmalarında belirgin olarak yer aldı. Gann, piyasanın gelecekteki dönüş noktalarının zaman hedeflerine ulaşabilmek için 360 dereceye uyumu kullandı.

   Piyasanın gelecekteki dönüşü için Gann'in takvim günü sayımına ulaşabilmenin bir yolu, önemli zirvelerden ve tabanlardan ileriye doğru 30,90,120,180 ve 360 sayılarıyla sayım yapmaktır. Bu ileriye doğru olan takvim günleri, piyasanın gelecekteki dönüşlerini önceden belirleyebilir. Belirgin bir tabandan ya da zirveden bir yıl sonraki gün, fiyat hedefi olarak önemli potansiyel taşıyan bir gündür. Gann, 7 sayısıyla uyuşan zaman hedeflerine özel bir önem veriyordu.

   Gann, kuramının temellerinin önemli bir bölümünü oluşturan zaman ve fiyat biçimlerinin birleştirilmesinde, bu her ikisi arasında belirli bir oransal ilişki görüyordu. Zirveleri ya da tabanları bulabilmek için kullandığı yöntemlerden biri, fiyat ve zamanın karelerinin alınmasına dayanıyordu -bu da, bir birim fiyatın bir birim zamana ne zaman eşitleneceğidir-.

   Örneğin Gann, bir piyasada belirgin bir zirveyi alır, bu zirvedeki fiyatı bir takvim birimine (gün, hafta, ay ya da yıl) dönüştürür ve bu zaman dönemini ileriye doğru ölçerdi. Bu zaman dönemine ulaşıldığı zaman, fiyat ve zaman karesel olarak eşitlenmiş olur ve piyasanın dönmesi gerekirdi. Bir örnek olarak, piyasa eğer 100 birim seviyesinde belirgin bir zirveye ulaşmışsa Gann, ileriye doğru 100 gün, hafta, ay ya da yıl sayardı. Gelecekteki bu günler, muhtemel dönüş noktaları olarak belirlenirdi. Gann'in, fiyat ve zaman arasındaki oransal ilişkisi, bu tartışmada bizim de asıl ilgi alanımız olan, onun geometrik açılar kuramının temelidir.

   GEOMETRİK AÇILAR ve YÜZDELER

   Amacımız, Gann'in daha basit ve önde gelen ve bazı Gann kullanıcılarına göre de onun en değerli tekniklerinden birini, geometrik açıları tartışmaktır. Açı çizgileriyle bağlantı içinde, göreceli olarak basit olan bir başka kavramı, yüzde geri-çekilmeleri de tartışmamız içine sokacağız.

   Tartışmamıza Gann yüzdeleriyle başlayalım. Gann fiyat hareketini sekize böler: 1/8, 2/8, 3/8, 4/8, 5/8, 6/8, 7/8, 8/8. Gann aynı zamanda fiyat hareketini de üçe böler: 1/3 ve 2/3. Aşağıdaki tablo, yukarıdaki kesitlerin yüzde eşdeğerlerini veriyor. 1/3 ve 2/3 yüzde parametrelerinin, sekize bölünmeler listesi içinde kendilerine ait yerlere sokulmuş olduklarına dikkat edelim.

   1/8 = %12.5
   2/8 = %25
   1/3 = %33
   3/8 = %37.5
   4/8 = %50
   5/8 = %62.5
   2/3 = %67
   6/8 = %75
   7/8 = %87.5
   8/8 = %100

   Hemen farkedeceksiniz ki, ortadaki beş sayı -%33, %37.5, %50 ve %67- bize yabancı olmayan sayılardır. Gann'e göre %50 geri-çekilme en önemli olan yüzdeydi. Bu beş yüzde geri-çekilme aynı zamanda yüzde geri-çekilmeler içinde en ünlü olanlarıdır. %50'lik geri-çekilmeyi biraz genişletirsek, Fibonacci geri-çekilmelerinin de eşdeğeri olan, önem sırasına göre %37.5 ve %62.5�lik geri-çekilmeler sıradaki iki yeni yüzdedir. Dolayısıyla biz şimdi, Gann ve Elliott Dalga Kuramı'nı birleştirerek yolumuza devam ediyor oluyoruz. Bunlardan sonraki iki yüzde, Dow Kuramı'nın minimum ve maksimum geri-çekilme değerleri olan %33 ve %67 yüzdeleridir.

   Gann, diğer yüzdelerin de piyasanın içinde olduklarına ancak daha az önemli olduklarına inanıyordu. Gann yelpazesi, piyasanın muhtemel dönüş noktaları olarak %75 ve %87.5'luk geri-çekilmeleri de belirler. %12.5 ve %25 gibi daha küçük geri-çekilmeler de piyasada bir rol oynayabilir. Ancak bu son dört sayı, bütün piyasa teknikçilerinin genel olarak kullandıkları %33 ve %67'lik geri-çekilmelerin sınırları dışındadır.

   Gann'in geometrik açıları, bazı belirli açılarda, belirgin zirve ya da tabanlardan çizilen trend çizgileridir. Bu açılar, fiyat ve zaman arasındaki ilişki ile belirlenir. Gann'in en önemli açısı 45 derecelik açıdır. Bir yukarı-trend'de geometrik açı çizgileri, bir piyasa tabanından sağa ve yukarıya doğru çizilir. Bir aşağı-trendde bu çizgi, piyasanın bir zirvesinden sağ aşağıya doğru çizilir. Geometrik açı çizgisi, fiyat ve zaman birimleri arasındaki birebir ilişkiye dayanır. Diğer bir deyişle fiyatlar, her bir zaman birimi için (günlük çubuk grafik üzerinde genellikle bir hafta) bir fiyat birimi oranında yükselirler ya da düşerler.

   45 DERECE ÇİZGİSİNİN ÖNEMİ

   45 derece çizgisi, Gann'in ana yukarı ve aşağı trend-çizgilerini temsil eder. Fiyatlar yükselen çizginin üzerinde kaldığı sürece, bir boğa piyasası yürürlülüğünü sürdürüyor demektir. Fiyatlar alçalan çizginin altında kaldığı sürece de, bir ayı piyasası yürürlülüğünü sürdürüyor demektir. 45 derece çizgisinin kırılması genellikle, ana bir trendin tersine dönüşünün sinyali olur.

   45 derece çizgisinin, fiyat ve zamanın kusursuz bir dengesini temsil ettiği görülebilir. Bir yukarı-trendde eğer fiyatlar 45 derece çizgisine kadar düşerlerse bu durum, fiyatın ve zamanın kusursuz bir dengeye gelmiş olmaları anlamına gelir. Bu nedenle trend çizgisinin kırılması, bu ilişkideki ve trenddeki muhtemel bir değişikliğe işaret eder. 45 derece açıları kullanılarak, esas trend çizgisine paralel olacak şekilde, belirgin zirve ve tabanlardan kanal çizgileri de çizilebilir.

   2'nin çarpanları olacak şekilde fiyat ve zaman birimleri birleştirilerek daha dik ya da daha düz olan geometrik trend çizgileri çizilebilir. 1x1 çizgisi 45 derece çizgisidir. 1x2 çizgisi, her bir zaman birimi için iki fiyat birimi artışı gösteren, 45 derece çizgisi üzerindeki bir sonraki daha dik olan çizgi olacaktır. Bu durum, zamana göre fiyatların iki kat arttığını gösterir. Bir sonraki daha dik çizgi, bir birim zamanda fiyatların dört kat arttığını gösteren 1x4 çizgisi olacaktır. Daha dik sayılar genel olarak kullanılmasa da, giderek dikleşen bu çizgiler 1x8 e kadar sürdürülebilir.

   45 derecelik yukarı-trend çizgisinin altındaki ilk düz çizgi, iki birim zamanda fiyatın bir birim ilerlediğini gösteren 2x1 çizgisidir. Daha da düz bir çizgi, fiyatın bir birim değişmesi için dört birim zamanı gösteren 4x1 çizgisi olacaktır. Aşağıdaki tablo, derece eşdeğerleriyle birlikte, azalan bir sıralamada çeşitli açı çizgilerini gösteriyor. İlk rakam zamanı ve ikinci rakam da fiyatı temsil ediyor. Bu, zaman x fiyat şeklinde de okunabilir.

   1 x 8 = 82 1/2 derece
   1 x 4 = 75 derece
   1 x 3 = 71 1/4 derece
   1 x 2 = 63 3/4 derece
   1 x 1 = 45 derece
   2 x 1 = 26 1/4 derece
   3 x 1 = 18 3/4 derece
   4 x 1 = 15 derece
   8 x 1 = 7 1/2 derece

   1x3 ve 3x1 çizgilerinin tabloda yer aldığına dikkat edelim. Gann, fiyat hareketini üçe bölen bu çizgilerin haftalık ve aylık grafiklerde daha yararlı olduklarını açıkça hissetmişti. Gann�in geometrik çizgileri, hız çizgileri ve Fibonacci yelpaze çizgilerine çok benzer biçimde kullanılır.

   Bir yukarı-trend'de bu çizgiler destek, bir aşağı-trend'de ise direnç çizgileridir. Bir yukarı-trend sırasında bu çizgilerden birinin kırılması, bir aşağıdaki çizgiye kadar fiyatların düşebileceğine işaret eder. Bunun tersi olarak, fiyatların yukarıdaki bir çizgiyi kırmaları durumunda bir sonraki yüksek çizgiye kadar yükselmeleri beklenir.

   45 derece çizgisi, zamanın ve fiyatın kusursuz bir uyum içinde olduğu en önemli trend çizgisidir. Böyle bir durum çoğunlukla bir trend dönüşünü belirler. Bu trend çizgileri destek ve direnç seviyelerine işaret eder. Çizgilerden biri kırıldığı zaman fiyatlar bir sonraki çizgiye kadar ilerlerler.


   GEOMETRİK AÇI ÇİZGİLERİNİN ve YÜZDE GERİ-ÇEKİLMELERİN BİRLEŞTİRİLMESİ

   Bu iki teknik birlikte kullanıldıkları zaman daha etkilidirler. Önemli bir piyasa hareketi ortaya çıktıktan sonra, tüm fiyat dizisi sekize bölünebilir. Bu işlem, yerinde yüzde noktalarına sekiz yatay çizgi çizilerek yapılabilir. Bir yukarı-trend'de bu çizgiler trendin dip noktalarında destek sağlarlar. Bir aşağı-trend'de bu çizgiler muhtemel dirençleri temsil eder.

   Gann kullanıcıları bu çizgileri grafik üzerine yerleştirmekle, önemli yüzde geri çekilmelerin gelecekte tam olarak nerede olduklarını bilebilirler. Gann sekiz değişik sayı kullanmış olsa da en önemlileri merkezin yanına, 3/8, 4/8 ve 5/8 noktalarına yerleşmiş olanlardır. Bu sayılar, %50 geri-çekilmeyi ve iki Fibonacci sayısını da kapsarlar. Geriye kalan parametrelerin önemi daha azdır ancak işlemci, bunların nerede olduklarını da en azından bilmelidir.
   Yazdıklarımın hiç biri yatırım tavsiyesi değildir.Verdiğim bilgiler sadece kişisel görüş ve deneyimlerimden derlenmiş olup, sadece kendi kararınızı verirken düşünmenize yardımcı olmak amacıyla yazılmıştır. Bunlara göre hareket etmek sizi zarara beni de sorumluluk altına sokabilir, böyle bir durumda da hem siz hem de ben üzülürüz..

   sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹiq ؛ɐp ɐpunloʎ ʎǝs ɹǝɥ iʞuɐs

   Yorum yap


   • #4
    Gann Çalışmaları

    W. D. Gann ( 1878-1955 ), fiyat grafikleri üzerinde çalışacak özel bir teknik geliştirdi. Gann'ın tekniğinin temelinde, zaman ve fiyat bileşkesinde, özel bir geometrik açıların kullanımı vardı. Gann, geometrik yapı ve açıların fiyat hareketlerini tahmin etmeye yarayacak özel bir karakteristiği ve açısal ilişkisi olduğuna inanıyordu.

    Yorumlanması :

    Gann Açıları belirli bir dip ve tepe ( ya da tersi ) arasına değişik açılarla çizilir. Gann'a göre, fiyatlar 1 x 1 trend çizgisinin üzerindeyken boğa, altındayken ayı piyasası geçerlidir.

    1 x 1 trend çizgisi yükselen trendde ana direnci gösterir ve bu trend çizgisi kırıldığında ters yönde başka bir trend başlar. Gann 1 x 1 en önemlisi olmak üzere, dokuz özel açı belirlemiştir :

    • 1 x 8 - 82.5 derece,
    • 1 x 4 - 75 derece,
    • 1 x 3 - 71.25 derece,
    • 1 x 2 - 63.75 derece,
    • 1 x 1- 45 derece,
    • 2 x 1 - 26.25 derece,
    • 3 x 1 - 18.75 derece,
    • 4 x 1 - 15 derece,
    • 8 x 1 - 7.5 derece.

    Yükselen düşen değerlerin ( 1 x 1, 1 x 8 gibi ) gerçek açılara karşılık gelmesi için, x ve y ekseninde eşit aralıklar alınması gerektiğini unutmayın. Bu, x eksenindeki bir birimin, ( saat, gün, hafta, ay gibi ) y ekseninde de eşit bir birimle karşılık bulması anlamına gelir. Bu ölçümlemenin yapılabilmesinin en kolay yolu, 1 x 1 açısının, 45 dereceye karşılık geldiğini görmektir. Gann, her bir açının destek ve direnç ( trend yönüne bağlı olarak ) olarak çalıştığını gözlemiştir. Mesela, bir yukarı trend süresince 1 x 1 açısı, ana destek olur. 1 x 1 açılı trend çizgisinin kırılması, ana trendin değiştiği anlamına gelir.

    Gann'a göre, bu durumda fiyatların bir sonraki trend çizgisine kadar düşmesi beklenir (mesela 2 x 1 açısına kadar ). Diğer bir deyişle, bir açı geçildiği zaman, fiyatların bir sonraki açıya kadar bir düzeltme yapması beklenir. Gann'ın piyasa hareketleri üzerine bir çok çalışması vardır. Bunlar, Gann Çizgileri, Gann Fanları ( Gann Fans ) ve Gann Izgaraları (Gann Grids).


    Yazdıklarımın hiç biri yatırım tavsiyesi değildir.Verdiğim bilgiler sadece kişisel görüş ve deneyimlerimden derlenmiş olup, sadece kendi kararınızı verirken düşünmenize yardımcı olmak amacıyla yazılmıştır. Bunlara göre hareket etmek sizi zarara beni de sorumluluk altına sokabilir, böyle bir durumda da hem siz hem de ben üzülürüz..

    sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹiq ؛ɐp ɐpunloʎ ʎǝs ɹǝɥ iʞuɐs

    Yorum yap


    • #6
      

     Yorum yap

     Unconfigured Ad Widget

     Collapse

     Neler Oluyor

     Collapse

     Şu anda 1 kullanıcı aktif olarak bulunuyor. Bunlardan 0 üye 1 ziyaretçidir..

     Şimdiye kadar aynı anda 15,412 kullanıcı 14-09-2018 tarihinde saat 14:58 içinde çevrimiçi oldu.

     Hazırlanıyor...
     X