Duyuru

Collapse
Henüz duyuru yok

Varant Yorumu ve Analizi

Collapse

Unconfigured Ad Widget

Collapse
Bu konu sabit bir konudur.
X
X
  • Filtreleme
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

• Cevap: Varant Yorumu ve Analizi

ara ara uğradığım varant sayfasında gezinen arkadaşlar...üyelik ücretsiz...bence üye olmanızda fayda var...konusunda uzman analist arkadaşlara ve sitemize destek için lütfen üye olunuz....vitamin almayı unutmayınız...vitaminsiz kalmayalım direncimiz artsın....

Yorum yap

slm tüm Anadoluda yaşayanların ve kendini Anadolu insanı olarak görebilen herkesin zafer bayramını kut lar saglıklı ve huzurlu - mutlu yarınlar dilerim...Üye olmayı unutmayın....Vitamin insan bedeni için olmaz sa olmazdır...Doğru ve sağlıklı beslenmeyi unutmayalım.....

Yorum yap

slm bu gün cuma ...bu sayfayı ziyaret eden arkadaşlar ...vitaminli günler dilerim.....bu gün cuma olduğu için varantlarınız iki günlük değer kaybına uğrayacak...lütfen göz önünde bulundurun...uyrıca yüksek kaldıraçlı işlemler kısa sürede yüksek getiri sağlayacağı gibi pörtföyünüzün bir anda erimesini de sağlar...Mutlu yarınlar diliyorum.

Yorum yap

Dolar bazlı baktığımızda gün içerisinde ortalama fiyat hareketi olarak UDIBJV 31/10/2018 vadeli Dolar varant hareketi 1,17 - 1,21 aralığıdır.
          Endeks bazlı olarak gün içerisinde ortalama fiyat hareketi UZISIV 28/09/2018 vadeli endeks varant hareketi 0,21 - 0,24 arasıdır.
          Hisse bazında TTKOM varantı dikkat çekmektedir. TTIJGV ortalama fiyat hareketi 0,05 = hisse hareket ortalaması 3,63 - 3,65 ' dir.

Paylaşımlar yatırım niteliği taşımaz bilgilendirmek için sunulmuştur.

Yorum yap

slm iş varant sayfasından alınmıştır.. Teknik BilgiDelta: Dayanak varlıktaki 1 TL’lik fiyat değişimine karşılık varantın fiyatının kaç TL değişeceğini gösterir.OZIAA alım varantının deltası 0,4293 olsun. BIST-30 Endeksi’nin 1.000 puan yükselmesi durumunda, çarpan 1/5000 olduğundan, varantın fiyatı 0,0859 TL yani yaklaşık 8 kuruş artacaktır.Satım varantlarında ise dayanak varlık yükseldiğinde varant değer kaybedeceğinden satım varantlarının deltası -1 ve 0 arasındadır.Deltası -0,5486 olan OZIPP varantı BIST-30 endeksi 1.000 puan düştüğünde, çarpan 1/5000 olduğundan, yaklaşık 11 kuruş değer kazanacakken, BIST-30 endeksinin 1.000 puan yükselmesidurumunda 11 Kuruş değer kaybedecektir.Duyarlılık: Varant fiyatının 1 kuruş değişmesi için dayanak varlık fiyatının maksimum ne kadar değişmesi gerektiğini gösterir. OZIAA alım varantının duyarlılığının 130, fiyatının 0,30 TL olduğunudüşünelim. BİST 30 endeksi maksimum 130 puan yükselince, varant fiyatı 0,31 TL olacaktır.Teta (Zaman Değeri Kaybı): Varantın vadesinin dolmasına bir gün daha yaklaşıldığında, diğer tüm değişkenler sabitken, varant fiyatının ne kadar düşeceğini gösterir. Alım ve satım varantları içinnegatif değerdedir. OZIAA varantının tetası -0,01059 olsun. Vadesinin dolmasına bir gün daha yaklaşılınca varant yaklaşık 1 Kuruş değer kaybedecektir. Sabit değildir, vadeye yaklaşılınca değerkaybı hızlanacaktır.Uyarı: Varant hesaplamalarında teta değeri 365 gün üzerinden yapılmaktadır. Bu nedenle tatil günlerinde de teta kaybı yaşanır.Ayarlama (Gearing): 1 adet varantın dayanak varlıkta sağladığı pozisyon bazında kaldıraç etkisini gösterir. OZIAA varantının ayarlaması 19,95 olsun. 1 adet OZIAA varantı alarak BIST-30 Endeksi’nde19,95 TL’lik pozisyon açılacaktır. Varantın değeri oynaklık ve zamandan etkilendiği için özellikle “zararda” olan varantlar için çok da kullanışlı bir gösterge değildir. Bu nedenle ayarlamanın delta iledüzeltilmiş hali olan etkin ayarlama kavramı varantlar için daha kullanışlı bir göstergedir.Etkin Kaldıraç (Effective Gearing): Dayanak varlıktaki %1’lik bir değişime karşılık varantın fiyatındaki yüzdesel değişimi gösterir.OZIAA alım varantının etkin ayarlaması 13,75 olsun. BIST-30Endeksi’nin %1’lik getiri sağlaması neticesinde, varantın fiyatı yaklaşık %13,75 artacaktır. BIST-30 endeksinin %1 değer kaybetmesi sonucunda ise; varantın fiyatı yaklaşık %13,75 azalacaktır.OZIPP satım varantının etkin ayarlaması 7,49 olsun. BIST-30 Endeksi’nin %1 düşmesi sonucunda varantın fiyatı yaklaşık %7,49 artacaktır. BIST-30 Endeksi’nin %1’lik getiri sağlaması sonucundavarant fiyatı yaklaşık %7,49 değer kaybedecektir.Vega: Dayanak varlığın örtük oynaklığındaki %1 ‘lik değişime karşılık varantın fiyatındaki değişimi gösterir. Örtük oynaklıktaki artış hem alım hem de satım varantlarının değerini arttıracaktır.OZIAA varantının vegası 0,1894, OZIPP varantının vegası 0,2106 olsun. Örtük oynaklıktaki %1’lik artış OZIAA varantının değerini yaklaşık 19 Kuruş, OZIPP varantının değerini ise yaklaşık 21 Kuruşarttıracaktır.Örtük Oynaklık (Implied Volatility): Varantın cari piyasada gördüğü işlemlere göre hesaplanan oynaklık değeridir. Tarihsel oynaklıkla karıştırılmaması gerekir.Örnek olarak VİOP-30 EndeksSözleşmesi’nin ilgili vadede piyasada işlem gören değeriyle, BIST-30 Endeks değerinin o vadedeki vadeli teorik değerinin çoğu zaman birbirinden farklı olması gibi düşünülebilinir.Başa-Baş Noktası (Break-Even Point): Vade sonuna kadar varantın elde tutulduğu durumda yatırımcının kara geçeceği seviyeyi gösterir. Varant fiyatıyla kullanım fiyatının toplanmasıyla elde edilir.Karda/Zararda: Dayanak varlığın spot fiyatının varantın kullanım fiyatından yüzdesel olarak ne kadar uzakta olduğunu gösterir.Varant Terimleri –Türkçe İngilizce Karşılıklar• Başa baş noktası: Break-even point Dayanak Varlık (Gösterge): Underlying asset• İçsel Değer: Intrinsic Value Kullanım Fiyatı: Strike(Exercise) Price• Örtük Oynaklık: Implied Volatility Zaman Değeri: Time Value• Başa baş varant: At the money Etkin Ayarlama: Effective Gearing (Leverage)• Karda Varant: In the money Nakit Uzlaşma: Cash Settlement• Tarihsel Oynaklık: Historical Volatility Zararda Varant: Out of the money

Yorum yap

en fazla dikkat etmemiz gereken şartlardan biri aldığınız varantın Teta (Zaman Değeri Kaybı)
              dikket etmenizde sizin için yüksek fayda vardır..

Yorum yap

hisselerde olduğu gibi varantla ilgilinen kişilerin en büyük riski dayanak varlık fiyatının veya piyasanın YATAY da kalması dir.... selametle kalın bol kazançlı günler dilerim...

Yorum yap

slm.sağlıklı ve bol kazançlı vitaminli günleriniz olsun

Yorum yap

A.S. vitamin işi tamam da varan işini bir çözemedim oku oku başa dönüyorum :( viopu 2 ayda öğrendim :)

Yorum yap

varlıklarınızı varantta mümkünse harcamayınız. sistem her halükarda kasaya + yazıyor.. nasretttin hocanın ya tutarsa hesabı..stop noktanız belli bile olsa kaldıraçlı sistemlerde kazanmak zor ve sürdürülebilir bir şey değil dir..ancak vadesi en uzun olan lardan ve düşük kaldıraçlı olanlardan tercih ederseniz belki az kazanırsınız ama kaybedince de az kaybedersiniz... ayrıca tamamen cüz i miktarlarda yatırım yapmanız lazım..varant larda alım satım şekli hisselerle aynı.. yalnız makaslar problem. ihracında 2 olan makas volatil durumlarda 20 kademeye kadar çıkıyor.. bu durumda olan bir varantta 20 liradan aldıgınızı mecbur satmak istediğiniz zaman 1 liradan alıyor piyasa yapıcı..her zaman geçerli olan bir durum değil..ayrıca db ve iş varantlarının gün başı ve gün sonu bültenleri yayınlanıyor.. selametle ve sağlıkla kalın

Yorum yap

Aslı netkit tarafından gönderilmiş Mesajı göster
                        varant işini bir çözemedim oku oku başa dönüyorum :( viopu 2 ayda öğrendim :)
                        Musait olduğunda gündüz ""beni bulursan"" dilim döndüğünce anlatmaya çalışayım san ben....
                        kopyaladıklarım 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanununun 104.,107. ve 115. Maddelerinde de belirtildiği üzere kesinlikte yatırım tavsiye niteliği taşımaz .

Yorum yap

Aslı mehmet@ tarafından gönderilmiş Mesajı göster
                          Musait olduğunda gündüz ""beni bulursan"" dilim döndüğünce anlatmaya çalışayım san ben....
                          süper olur tesekkür ederim.

Yorum yap

Günaydın gerekli bilgi alınmış varant defteri kapatılmıştır. yatırımcı olana bol kazançlar

Yorum yap

emeğinize sağlık

Yorum yap

Unconfigured Ad Widget

Collapse

Neler Oluyor

Collapse

Şu anda 1 kullanıcı aktif olarak bulunuyor. Bunlardan 0 üye 1 ziyaretçidir..

Şimdiye kadar aynı anda 15,412 kullanıcı 14-09-2018 tarihinde saat 15:58 içinde çevrimiçi oldu.

Hazırlanıyor...
                              X