Duyuru

Collapse
Henüz duyuru yok

Piramitleme ve Karlı İşlemlerin Yönetimi (Peter Pontikis)

Collapse
X
 
 • Filtreleme
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Piramitleme ve Karlı İşlemlerin Yönetimi (Peter Pontikis)

  Piramitleme ve Karlı İşlemlerin Yönetimi (Peter Pontikis)

  Trading, sadece sistem geliştirme ve stop emri yerleştirmekten ibaret değildir. Pozisyonlarınız gerçekten para kazandırmaya başladığınızda ne yapacağınızı hiç düşündünüz mü?

  Jack Schwager, 1990 yılında yayınladığı ünlü kitabında, en büyük yatırımcıların, pozisyonlarına ekleme yapmakta uzman olan yatırımcılar olduğunu göstermiştir. Bu yatırımcılar, karlı işlemlerin üzerine ekleme yapma konusunda uzman olanlardır. Bu yatırımcılar, karlı işlemleri piramitleme disiplininde uzmandır.

  Bir pozisyonu piramitleme, yatırımcının zaten kaldıraçlı bir yatırım aracının kaldıracını arttırmanın yolunu aramasıdır. Bu bir trading yöntemidir ve halen açık pozisyonların realize edilmemiş karlarının yeni açılacak pozisyonlar için kullanılmasıdır.

  Bu yazıda piramitlemenin bu yönünü anlatacak ve karlı işlemlerde getiriyi arttırmanın yolu olarak nasıl kullanılması gerektiğinden söz edeceğiz. Kaybeden işlemlerde piramitleme yapma, finans felaketine davetiye çıkarmaktan başka birşey değildir ve kesinlikle önerilmez. Felaketten uzak durmak ve piramitlemeyi anlamak için, uygun piramitlemenin, sadece kapatılmamış bir işlemde realize edilmemiş karların olduğu yerlerde uygulanması gerektiği kesin olarak bilinmelidir. Realize edilmemiş bu karlar, orijinal veya “açık” işlemlere uygulanan yeni işlemler için teminatı oluşturur.

  Güvenli bir şekilde piramitleme yapmak için realize edilmemiş karların oluşması bir zorunluluktur ama yeterli değildir. Realize edilmemiş kâra sahip pozisyonlar için stop emirleri uygun seviyelere koyularak "kar kitlenmelidir". Kar kitlemesi uzun (alış) pozisyonlar için stop seviyesinin başabaş noktasının (emrin açıldığı fiyat seviyesi) üzerine koyulmasıyla gerçekleştirilir. Kar kitlemesi kısa (satış) pozisyonları için stop seviyesinin başabaş noktasının (emrin açıldığı fiyat seviyesi) altına koyulmasıyla gerçekleştirilir.

  Realize edilmemiş karlar, stop emri ile korunduğunda, yani “garanti altına alındığında” piramitlemenin temelini oluşturan yatırım sermayeniz var demektir. Bu yeni sermaye kârı kitlenmiş pozisyonların kârından kaynaklanmaktadır.

  Orijinal işleminize dönerken ve para kazandığınızı varsayarken, riskteki sermayeniz de artmıştır. Kazanan işleminizle ne yapacaksınız? Kârı realize edip, işlemden çıkıp yeni fırsat mı kollayacaksınız? Yoksa hiçbir şey yapmayacak mısınız? Bu belki de en sevdiğiniz durum - karar felcinin diğer adı! Ancak John Moulton’un yorumlarına dönersek, sermayenizi korumanın ve kar eden yatırımı yeni karlara taşımanın orta yolu var – ve bu da kazanan pozisyona ekleme yapmaktır.

  Bu kulağa, ilk iki önermeden daha riskli geliyor. Ancak piramitleme yaparken, sermayenizi güvence altına alacak bir başlangıç sürecinden geçeriz.
  Bu süreç, riske atılan sermaye miktarınızı sınırlar veya en azından, zarar durdur seviyesini piyasa fiyatına göre ayarlayarak riski azaltır. Aslında bu daha fazla realize edilmemiş karı kilitler ve “güvence altına” alır. Aynı zamanda da riske attığınız sermaye miktarınızı düşürür. Garanti altına alınmış realize edilmeyen bu yeni miktar, daha çok para kazanmak için kullanabileceğiniz taze sermaye haline gelir. Şimdi, yöntemin tamamı veya stop seviyelerinizi ayarlamak için kullanılan miktar, sadece işlemin teknik risklerini değerlendirmenize bağlıdır. Sadece kişinin risk iştahının, bu kural üzerinde önceliği olabilir ve bu da en nihayetinde kişisel seçimle ilgili bir konudur.

  Piramitleme, işlemin karlarını aynı işleme yeniden yatırma, kaldıraç yapabilme ve o işlem üzerindeki kar potansiyelini arttırma olarak görülebilir. Ancak doğru piramitleme, sadece güvence altına alınmış realize edilmeyen karlarla yapılmalıdır; sadece realize edilmemiş karlarla yapılmamalıdır – çünkü bunlar hala fiyat dalgalanmalarına maruz kallmaktadır.

  Yani piyasa fiyat riskine artık tabi olmayan yatırım kârıdır ve mevcut karlı işleme taze vadeli işlemleri uygulama için teminat olarak kullanılabilir. Bu işlem, traderın, işlem başlangıcında o işleme ayrılan sermayeyi geçmeden sermayesini arttırması ile yapılır.

  Bu yeni sermaye ile, yatırımcı, yeni işlem yönünde riske atılan sermaye miktarının, garanti altına alınmış realize edilmemiş sermayeden daha fazla olmayacağını sağlayarak yeni pozisyonlar açarken, kayma ve komisyon payını da göz önünde bulundurur. Etkili bir şekilde, “alınmamış” karları kullanarak trend yönünü birleştirmektir. Böylece, kârınız da artmış olur.

  Her bir arttırımlı işlem para kazandırdıkça, riske attığınız sermaye miktarı da genişler. Riske attığınız sermaye miktarını azaltırken, yeni piramitleme için garanti altına alınmış ve realize edilmemiş karların yeni tabakasını “serbest” bırakarak, zarar durdur emirleri yeniden ayarlanır. Bu süreç, bütün stop seviyelerine ulaşılana kadar veya yatırımcı, keyfi bir şekilde karlarını realize edene veya pozisyonları yeniden ölçeklendirene kadar devam eder.
  Bu programın uygulanması ile, yatırımcılar piramitleme yaptığında ve görünüşte karlı bir işlemle sermaye taahhüdünü arttırdığında felaket getiren düşüşleri önlemek mümkündür ancak riske atılan sermaye miktarının gerçek büyüklüğü de aynı zamanda piramitlenir. İşlemin tamamının hassasiyetini anlamamak, işleri tersine çevirebilir.

  Burada, piramitleme yapılmış trendin erkenden sonra ermesi ve piramitleme yapılmamış bir işlemle karşılaştırıldığında stop emirleri ve harcamalar belirlendiğinde çok düşük kar bırakmasına yönelik bir risk vardır. Ancak bu, “hiçbir şey yapmama” stratejisi ile karşılaştırıldığında hala en kötü senaryodur.

  Realize edilmemiş karların ve zararların yönetimi bir anlamda aynı olmalıdır. Eğer yatırımcının zarar karşısında hoşgörüsü yoksa (para kazanmak için burada olduğumuzu unutmayın – haklı çıkmak ikinci sırada geliyor), o zaman aynı durum yatırımcının net riskler toplamı veya realize edilmemiş karlara da uygulanabilir. Bu açıkça, finansal riski sınırlarken aynı zamanda da kazanma potansiyelini arttırma ve işlemde kazanma yoludur.

  Referanslar:
  Balsara, Nauzer.J. Futures Yatırımcıları için Para Yönetim Stratejileri John Wiley & Sons Inc., Brisbane, 1992
  Schwager, Jack. Teknik Analize Giriş John Wiley & Sons, Inc. New York 1999
  Yazdıklarımın hiç biri yatırım tavsiyesi değildir.Verdiğim bilgiler sadece kişisel görüş ve deneyimlerimden derlenmiş olup, sadece kendi kararınızı verirken düşünmenize yardımcı olmak amacıyla yazılmıştır. Bunlara göre hareket etmek sizi zarara beni de sorumluluk altına sokabilir, böyle bir durumda da hem siz hem de ben üzülürüz..

  sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹiq ؛ɐp ɐpunloʎ ʎǝs ɹǝɥ iʞuɐs

 • #2
  Cevap: Piramitleme ve Karlı İşlemlerin Yönetimi (Peter Pontikis)

  Elinize sağlık,Aslıında yanında örnek işlemler zinciri verilse daha açıklayıcı olur,ben pek çözemedim :)
  ''Borsa tembel yatırımcılar için hiç uygun değildir. Çalışkan, öğrenmeyi, yeniden öğrenmeyi sevenler için ise en ideal, en yüksek kazançlı yatırım alanıdır.'' Peter Lynch

  Yorum yap


  • #4
   Cevap: Piramitleme ve Karlı İşlemlerin Yönetimi (Peter Pontikis)

   Umutsarı Merhaba ben sizin uyenizim. Hisseanaliz linkine *****yarak bfren yorumları ve günlük takası görebiliyordum bugün kesinlikle osayfa ekranimdan gitti eski sayfa geliyor.sizden rica etsem bfren takasini günlük mail adresime atabilirmisiniz teşekkür ederim.

   Yorum yap


   • #5
    Cevap: Piramitleme ve Karlı İşlemlerin Yönetimi (Peter Pontikis)

    eline sağlık hocam

    Yorum yap

    Neler Oluyor

    Collapse

    Şu anda 0 kullanıcı aktif olarak bulunuyor. Bunlardan 0 üye 0 ziyaretçidir..

    Şimdiye kadar aynı anda 38,901 kullanıcı 18-12-2019 tarihinde saat 18:29 içinde çevrimiçi oldu.

    Hazırlanıyor...
    X