Duyuru

Collapse
Henüz duyuru yok

Doğru Varantı Bulmak

Collapse
X
 
 • Filtreleme
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Doğru Varantı Bulmak

  Risk alma eğilimi ile gösterge analizleri arasında seçim yapmak
  Tüm yatırım kararları, örneğin yatırım türü ve yatırımcının risk alma isteği (muhafazakar/ riskten kaçan veya daha agresif/ riske tahammülü olan) gibi belirli ilkeler üzerine inşa edilmektedir. Yatırım amacı burada önem kazanmaktadır: Yatırım, maruz kalınan riski azaltmak veya riskten korunma işlemi için spekülatif amaçlarla mı yapılmaktadır; yoksa yatırımcı, finansal araçların bir kombinasyonuyla risk/getiri profillerinde belirli ayarlamalar mı yapmak istemektedir?

  Doğru Varantı Bulmak
  Doğrudan yatırımlarla kıyaslandığında, varantlar hem nicelik hem de nitelik açısından farklılık arz etmektedir. Doğru bir yatırım kararı verebilmek için, yatırımcıların, güvenilir ve güncel bilgilere erişebilmeleri gerekmektedir ve bu yatırımlara ilişkin risk/getiri profillerinden de haberdar olmalıdırlar. Dolayısıyla, varantların performansını etkileyen tüm parametreler hakkında bilgi sahibi olmak ve bunları anlayabilmek çok önemlidir.

  Seçim süreci, üç evreye ayrılabilir: Bilgi evresi, karar evresi ve son olarak kontrol evresi.

  Her şeyden önce yatırımcılar, piyasa ortamına, ürün özelliklerine ve ilgili dayanak varlıklara dair ayrıntılı bilgi edinmelidir. Varantlara yatırım yapmanın ön şartı, dayanak varlığın fiyatının nasıl performans göstereceğine ve bu fiyat hareketinin hangi zaman diliminde gerçekleşmesinin beklendiğine dair fikir sahibi olmaktır.

  İkinci evrede, yatırımcının azami risk toleransına, yatırılacak olan sermaye tutarına ve yatırımcının yatırım amaçlarına en uygun varant özelliklerinin neler olduğuna dair bir karar verilmelidir. Bu aşamada ihraçcı tarafından verilen bilgi ve hizmetlerin kalitesi de dikkate alınmalıdır.

  Üçüncü evre, varantların alınmasıyla başlamaktadır ve pozisyonun satışı veya kullanımına kadar alınan tüm önlemleri içermektedir. Bu evrede, yatırımcı esas olarak varantların perfomansını ölçmekte, fiyatlarını takip etmekte ve yatırımını kontrol etmektedir.

  Yatırımcının bir alım veya satım varantı satın alması, vade ve kullanım fiyatı, tümüyle yatırımcıların beklentilerine, dayanak varlıktaki fiyat hareketlerinin yönüne ve boyutuna ve yatırım yelpazesine bağlıdır. Kullanım fiyatı, bu faktörler ve dayanak varlığın cari piyasa fiyatı dikkate alınarak hesaplanır.

  Spekülatif yatırımcılar, kısa bir vadenin yanı sıra “karda”, veya hafifçe “zararda” bir kullanım fiyatı seçmeye meyillidir. Daha muhafazakar yatırımcılar, genellikle daha uzun vadeleri ve “karda” bir kullanım fiyatını tercih ederler.

  Varantlara yapılan yatırımlarda münferit göstergelere odaklanmanın pek bir anlamı yoktur. Göstergelerin kombinasyonu, hayati nitelikte bulunan daha genel bir resim çizmektedir. Fiyatlarda ani ve keskin bir değişiklik olacağını öngören yatırımcılar, yavaş fakat düzenli fiyat hareketleri üzerine spekülasyon yapmayı arzu eden yatırımcılara nazaran farklı varantları tercih edeceklerdir. Hangi durum seçilirse seçilsin dikkat edilmesi gereken bir husus, varantların vadeye kadar yeterli süreye sahip olup olmadığıdır; yani alım varantlarında 0,15’den, satım varantlarında ise -0,15’den düşük bir deltaya sahip varantlar özellikle riskli olarak kabul edilmektedir ve bu varantlara yatırım yapmayı düşünen yatırımcıların, gerekli bilgileri edinmeye özellikle dikkat etmeleri gerekir.

  Delta ne kadar küçükse içsel oynaklığın etkisi de o kadar büyük olduğu için, diğer açılardan birbirinin aynı olan iki varant seçme sahibine sahip olan yatırımcılar, daha düşük içsel oynaklığa sahip varantı seçmelidirler çünkü bu varant daha ucuz olacaktır.

  Bununla birlikte, yatırımcılar, varantların satışı ve satın alımı arasındaki alış satış makaslarına özel olarak önem vermelidirler. Varant fiyatı olarak bu, zararsız bir yatırım sağlamak bakımından en az marj tutarı kadar artmalıdır. Bununla birlikte yatırımcılar, marjın büyüklüğünü değerlendirirken kullanım oranını da dikkate almalıdırlar; çünkü kullanım oranı 100’e 1 olan bir varantta bir cent değerindeki marj, dayanak varlıkta 1,00 TL’lik bir marj anlamına gelmektedir. Buna karşılık, kullanım oranı 10’a 1 olan bir varantta iki Kuruş değerinde bir marj, dayanak varlığın sadece 20 Kuruşluk bir marja sahip olduğu anlamına gelmektedir. Bu nedenle yatırımcılar homojen marja dikkat etmelidirler.


  Temel unsur olarak likidite
  Varant satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli faktör likiditedir. Yatırımcı herhangi bir zamanda kar elde ederek veya zararını azaltarak pozisyonundan çıkabilmelidir. İMKB’nin şu anda yürürlükte olan Kotasyon Kuralları çerçevesinde, ihraçcıların, varantları için piyasa yapmaları gerekmektedir ve bunu, varantları yatırımcılara satacakları ve yatırımcılardan satın alacakları fiyatları sürekli biçimde açıklamak suretiyle gerçekleştirirler. Böylece varantın likiditesi de sağlanmış olmaktadır.

  Likidite sağlanması gereken durumlar, kotasyon belgelerinde belirtilecektir; fakat genel olarak, İMKB, varant piyasasının alım satım saatleri boyunca likidite sağlanmasını istemektedir. Bir varantın dayanak varlığı olan menkul kıymetin askıya alınması halinde likidite sağlanamayacaktır; çünkü, Kotasyon Kuralları gereği bu gibi durumlarda varantın alım satımı da askıya alınacaktır. Kotasyonların ihraçcı tarafından açıklanmayacağı durumlar da vardır. Örneğin bir ihraçcının piyasa yapıcılığı faaliyetlerinde bulunabileceği varantının bulunmaması halinde ihraçcı varant için sade alış fiyatı açıklayacaktır. Varantın gerçekçi fiyatı 0.01 TL’nin altındaysa, bu durumda ihraçcılar genellikle alış fiyatı bildirmemektedir.

  Varantın Vade Tarihinde Değerlenmesi
  İlgili ödeme formülü ve kapanış fiyatının tespiti, ihraçcıların kotasyon belgelerinde belirtilecektir. Bu husus genellikle, dayanak hissenin ikinci alım satım seasındaki resmi İMKB hacim ağırlıklı ortalama fiyatına dayalı olarak gerçekleşmektedir.
  Bir Sistemin Nasıl Çalıştığını bilmiyorsan, o sisteme zarar veremezsin

  "Poker masasında ilk yarım saatte yolunacak enayinin kim olduğunu anlayamazsanız, o enayi sizsiniz demektir."

 • #3
  Merhaba arkadaşlar. Garanti bankası hisse senedi belirli bir süredir sabah açılışında 10 kademe yukarı açıp gün sonu genelde bu pirimi koruyamayıp aşağılara düşüyor.Acaba bu tür durumlarda varanttan kazanç sağlama stratejisi ne olabilir.

  Yorum yap


  • #4
   Aslı murat3601 tarafından gönderilmiş Mesajı göster
   Merhaba arkadaşlar. Garanti bankası hisse senedi belirli bir süredir sabah açılışında 10 kademe yukarı açıp gün sonu genelde bu pirimi koruyamayıp aşağılara düşüyor.Acaba bu tür durumlarda varanttan kazanç sağlama stratejisi ne olabilir.
   merhabalar.
   hocam öncelikle varant yatırım aracı olarak çok riskli bir enstrümandır bunun dengesini iyi kurmalısınız.
   sorunuza gelecek olursak illaki kesinikle her gün böyle yapıyor diyorsanız gün sonu alıp ertesi gün verebilirsiniz istediğiniz hareket gelince fakat gün sonu varant taşımak riskli.

   açıklayacak olursam bir varantın spot hissesinden herhangi bir yöne kesinlikle hareket edebileceğini düşüyorsanız o yönde pozisyon açarsınız varantlarda gün kaybı olduğunu unutmamalısınız.
   ayrıca son gelişmelerden sonra ihraçcı bankalardan deutsce artık varan ihraç etmiyor işbankası da bist30 pay senetlerinde sadece alım tarafı için varant ihraç ediyor satım varantları yok
   ak yatırım bu piyasaya girmeye başladı artık onunda sadece şu anda garan temmuz vadeli alım ve satım yönnde olmak üzere 5 er adet varantı bulunmakta ve inceleyebildiğim kadarıyla makas farkı açık alım satımda. bir ak yatırım ihracı varant almaya kalktığınızda aldığınız değere gelebilmesi için spot fiyatın en az %2-3 pozisyon yönünüzde gitmesi gerekir ki kazanç sağlayabilin bu aldığınız pozisyondan.

   özetle varant risklidir. uzun yılardır varant oyuncusu olarak ço fazla önermem kimseye.
   kazancı tatlı olduğu kadar kaybı da çok acı oluyor.

   iyi günler dilerim.

   Yorum yap


   • murat3601
    murat3601 yorumladı
    Yorumu Düzenleme
    Teşekkür ederim sadece belirli bir sürede aynı hareketi yaptığı için yazmıştım.

  Neler Oluyor

  Collapse

  Şu Anda 2 Kullanıcı çevrimiçidir Bunlardan 0 üye 2 ziyaretçidir..

  Şimdiye kadar aynı anda 38,901 kullanıcı 18-12-2019 tarihinde saat 18:29 içinde çevrimiçi oldu.

  Hazırlanıyor...
  X